Nyuszik a kánikulában

 

A kisemlősök, különösen a nyulak, csincsillák, deguk kifejezetten érzékenyek a melegre. 

 

A ketrecüket a lakásban úgy helyezzük el, hogy ne érje közvetlenül napsütés. Kint tartott állatok esetében is gondoskodjunk a megfelelő árnyékolásról!

 

Az alábbi tippek segíthetnek átvészelni a hőséget:

 

1.Vedlés és a szőrgolyók

Tavasz végén, nyár elején a nyuszik vedlésen mennek keresztül, elhullajtják vastag téli bundájukat, hogy egy vékonyabb nyári szőrzetre cseréljék. A lakásban tartott nyuszikat ez a folyamat ugyanúgy érinti, mint a szabadon tartott társaikat, sőt a benti nyuszik szinte folyamatosan vedlenek.

 

A tisztálkodás során nagy mennyiségű szőrt nyelnek le, ami az emésztőrendszerben szőrgolyóvá alakulhat és komoly bélrendszeri problémákat okozhat. A nyuszik a macskákkal ellentétben nem tudják ezeket a szőrlabdákat felöklendezni. Segíthet, ha a vedlés alatt szőroldó pasztát adagolunk kedvencünknek. Ezek rosttartalma, a bennük található maláta, növényi olajok segítik a lenyelt szőr ürülését és megakadályozzák azok összeállását. Fontos, hogy nyulak számára készült pasztát használjunk, mert a cica-szőroldók fehérjetartalma túl magas a nyusziknak. Fésülgessük rendszeresen a nyuszit, ezzel is segítve a vedlést, és csökkentve a lenyelt szőr mennyiségét. Vannak kifejezetten vedlést segítő, aljszőrzetet ritkító fésűk.

  1. Tartsuk hűvösben

Nyári hőségben a nyuszik könnyen túlhevülnek, ez főleg a kint tartott példányokat veszélyezteti. Árnyas, hűvös és jó szellőzésű helyen legyen a ketrec.

Lakásban szintén kerüljük a napos, fülledt szobát, helyezzük az állatot hűvösebb, akár légkondicionált helyiségbe. Arra figyeljünk, hogy ne érje huzat!

Behelyezhetünk csempedarabot, nedves rongyot, esetleg rongyba csavart jégakkut/fagyasztott vizes palackot a ketrecbe, ezekkel a nyuszi kedve szerint tudja hűteni magát. Jó megoldás lehet az is, ha letakarjuk a ketrec egy részét egy vékony benedvesített ronggyal.

Kapható kisállatok számára hűtőmatrac is, de ezt csak abban az esetben használjuk, ha tudjuk, hogy a nyuszink nem rágcsálja meg.

NE fürdessük őket, mert nem szeretik, sőt akár sokkot is kaphatnak!

Ha azt látjuk, hogy nagyon melegük van, akkor hideg vízzel nedvesíthetjük a fülüket is. A nyulak nem tudnak izzadni, fülük dús erezete segít nekik a hőleadásban. A fül nedvesítésénél azonban ügyeljünk arra, hogy a víz ne kerüljön be a nyuszi fülébe, mert gyulladást okozhat, illetve a lógó fülű fajtáknál inkább a fej tetejét, a tarkót nedvesítsük, mert az ő fülük érzékenyebb.

  1. Utaztatás

Lehetőség szerint napközben, a kánikulában ne utazzunk a nyuszival. Ha mégis muszáj, akkor légkondicionált autóban, vagy a hordozóba helyezett hideg vizes palackkal és hordozóra szerelt itatóval induljunk útnak, és ellenőrizzük többször a nyuszit, figyeljük,hogy ne hevüljön túl. Semmiképp ne hagyjuk őket bent az autóban felügyelet nélkül!

Ha ki szoktuk vinni a nyuszinkat sétálni a szabadba, akkor ezt inkább a hűvösebb reggeli vagy esti órákban tegyük, kerüljük a déli hőséget és ne tartózkodjunk hosszú ideig a nyuszival az erős napsütésben, inkább árnyas helyes sétálgassunk.

  1. Elegendő friss folyadék

A melegben a nyuszik szervezete is több folyadékot igényel. Rendszeresen ellenőrizzük az itatókat és naponta többször is cseréljünk vizet!

Kaphatnak lédús zöldséget, gyümölcsöt is. Itt nagyon fontos a mértékletesség! Ha a nyuszink eddig nem kapott nyers zöldeleséget, fokozatosan kis adagokkal szoktassuk hozzá érzékeny gyomrát, ellenkező esetben könnyen puffadás, hasmenés lehet a vége!

  1. Hőguta

Vegyük észre, ha baj van és azonnal menjünk nyulakhoz értő, egzotikus állatorvoshoz! 

Ha a nyuszi hőgutát kapott általában bágyadt, gubbaszt, étvágytalan, vagy éppen össze-vissza szaladgál mintha nem tudna magáról. További tünet lehet még a remegés, dülöngélés, kapkodó légzés-lihegés, nyálzás, de akár eszméletvesztés is. Ha ilyen tüneteket észlelünk azonnal kezdjük lehűteni a nyuszi testét, ha magánál van próbáljuk itatni és azonnal siessünk állatorvoshoz!

Írta: Zombor Kata

Lektorálta: Dr. Máthé Tamara, Dr. Yurt Attila