Teknősök tojásretenciója
Teknősök tojásretenciója
A tojásretenció (dystocia/ovostasis) igen gyakori probléma a teknősökben. Akkor beszélhetünk erről a kórképről, hogyha az állat nem képes magától megtojni a tojásokat. Kialakulásának több oka lehet:
- Nem megfelelő tartástechnológia (a leggyakoribb ok!):
- UVB fény hiánya miatt D3 vitaminhiány és következményes kalcium anyagcserezavar
- Az adott fajnak nem megfelelő hőmérséklet és páratartalom
- Helytelen takarmányozás
- A terráriumban/ kifutóban nincs megfelelő tojásrakási hely
- Dehidráció
- Életkor (Idősebb állatokban a gyengébb izomzat miatt gyakoribb)
- Az állat testkondíciója (Akár kórosan sovány, akár elhízott állat esetén nagyobb a kockázat)
- Genetikai tényezők (a szülőcsatorna nem megfelelő alakulása, túl szűk medence, stb)
- Tojásfejlődési rendellenesség.
- Traumák, tályogok, daganatok, vagy a reproduktív traktus gyulladása
Meg kell említenem azt is, hogy a fogságban tartás eleve egy hajlamosító tényező, hiszen ezek az állatok általában gyengébb izomzattal rendelkeznek, mint a vadon élő társaik.
Tünetek
Az állat letargikus, csökkent az aktivitása, illetve az étvágya, fájdalmai lehetnek.
Előfordulhat rendellenes viselkedés is, például próbál tojást rakni sikertelenül, nyugtalan, illetve kerti tóban tartott teknősöknél előfordul, hogy elhagyják a tavat megfelelő tojásrakási hely keresésének céljából.
Diagnózis
A fizikális vizsgálat és a kórelőzményi adatok alapján már erősen felmerül a gyanú, sok faj esetén kívülről is tapintani lehet az állatban a tojásokat, azonban a definitív diagnózis érdekében röntgenvizsgálatot mindenképpen javaslunk.
Terápia
Oxitocin és kalcium beadása, az esetek egy részében önmagában meg tudja oldani a problémát, azonban a bonyolultabb esetekben sebészi feltárás szükséges. Az utóterápia során elengedhetetlen a kiváltó okok megszüntetése (ha ez lehetséges), pl. a tartástechnológia kijavítása.
A prognózis nagyban függ az állat életkorától, kondíciójától, a tojások mennyiségétől és méretétől, illetve a kiváltó októl. Kezelés nélkül életet veszélyeztető a kórkép.

Dr. Yurt Attila